Mięśniaki – terapia medycyną chińską

Katarzyna Tyczyńska

Certyfikowana naturopatka, Terapeutka Klasycznej Medycyny Chińskiej, wykładowca

Mięśniaki macicy są to najczęstsze nieprawidłowości strukturalne macicy i szacuje się, że ma je od 20 do 30% kobiet w wieku od 35 do 50 lat. Dobrą wiadomością jest to, że szybko się kurczą, zwykle po menopauzie.

mięśniaki JAKIE SĄ OBJAWY?

Objawy mięśniaków zależą od ich wielkości oraz lokalizacji, większość kobiet nie ma jednak ich wcale. Jeśli twory są duże, to najczęstszymi symptomami będą:

  • nieregularne krwawienie
  • skurcze menstruacyjne, bóle miednicy
  • bardzo obfite, prawie krwotoczne krwawienie, mogące prowadzić do wyczerpania i anemii
  • uczucie pełności lub ucisk w dolnej części brzucha
  • zaparcie
  • częsta i pilna potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy, kiedy mięśniak uciska pęcherz
  • powtarzające się zapalenie pęcherza lub podrażnienie

Wiele kobiet borykając się z problemem mięśniaków macicy nie waha się sięgnąć po akupunkturę i medycynę chińską (a zwłaszcza zioła chińskie), które oferują naturalne, sprawdzone i bezpieczne leczenie. Chińscy lekarze są zdania, że medycyna chińska jest w stanie wyleczyć mięśniaki do wielkości kurzego jaja, potem zostaje jedynie interwencja chirurgiczna. Leczenie mięśniaków macicy ziołami chińskimi doczekało się szeregu badań naukowych, potwierdzających jego skuteczność.  

Aby terapia była skuteczna, ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

Mięśniaki w medycynie chińskiej

Pierwszy opis mięśniaków macicy w literaturze chińskiej pojawił się w starożytnej księdze medycznej Ling Shu (ok. 100 r p.n.e.), w którym zdefiniowano shijia (kamienny guz) ( shi = kamień; jia = masa). Z tego tekstu zrodziła się ogólna koncepcja mas brzucha jako zhengjia , co oznacza dwa rodzaje mas: zheng odnosi się do masy, która jest bolesna, a jia to masa, którą można poruszać i boli tylko wtedy, gdy jest wywierany nacisk. Odnoszą się nie tylko do guzów w macicy, ale również np. w jelitach.

mięśniaki choroby-kobiece

Mięśniaki w medycynie chińskiej identyfikowane są jako zastój krwi lub/i zastój wilgoci i śluz. Do każdego z tych syndromów może doprowadzić kilka sytuacji:

NIEDOBÓR QI ŚLEDZONY prowadzący do uogólnionego niedoboru Qi czli energii życiowej. Głównymi symptomami będą: zmęczenie, ziemista cera, słabe trawienie, wzdęcia, tendencja do przybierania na wadze, cellulitis, luźne stolce. Niedobór Qi śledziony często prowadzi do NAGROMADZNIA WILGOCI, która ma tendencję do zalegania w dolnych częściach ciała.

Jeśli zdiagnozowałaś u siebie właśnie ten syndrom Twój język będzie blady, często z odciskami zębów, może gromadzić się na nim wilgotny, tłusty nalot.

ZASTÓJ QI WĄTROBY – powstaje najczęściej pod wpływem stresu oraz przytłaczających nas emocji. Objawami będą rozdrażnienie, wybuchowość lub odwrotnie tłumienie emocji. U kobiet fizyczną manifestacją często jest napięcie piersi przed miesiączką, bóle podżebrowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, rozpierające bóle brzucha. Jeśli zablokowana energia doprowadzi do nagromadzenia gorąca (każda blokada prowadzi to powstawania presji, która wytwarza gorąco), zauważysz to po tym, że Twój język będzie czerwony, krew miesiączkowa żywoczerwona, a krwawienie bardziej obfite.

Dwa powyższe syndromy, rozwijając się w czasie prowadzić, mogą do ZASTOJU KRWI, który objawiać się będzie kłującym, umiejscowionym bólem w podbrzuszu. Łatwo rozpoznasz ten syndrom obserwując swój język – przybierze on fioletowawą barwę, a podwijając go do góry zauważysz nabrzmiałe żyły podjęzykowe. Kolejnym charakterystycznym objawem zastoju krwi, który trudno przeoczyć, są skrzepy w krwi menstruacyjnej.

ZASTÓJ KRWI może być spowodowany również zimnem. Wszystko, co jest zimne zastyga, jak woda w jeziorze skuta lodem. Historia powstania tego wzorca związana jest z narażeniem na oddziaływanie niekorzystnych czynników środowiskowych (przewianie, siadanie na zimnym podłoży, jedzenie zimnych pokarmów, zwłaszcza podczas menstruacji). Zimno również może objawiać się bólem, będzie on tępy, przenikliwy, zwykle dotykający również dolnej części pleców, krew miesiączkowa będzie brunatna.

ZASTÓJ WILGOCI I ŚLUZU może być spowodowany nieodpowiednim żywieniem (zbyt dużo, zbyt często, zbyt tłusto) lub osłabieniem funkcji trawiennych. W tym ostatnim przypadku nasz układ pokarmowy zamiast produkować tzw. cenne płyny ciała, produkuje Wilgoć.

 Wymienione wyżej syndromy są głównymi, które wiążą się z powstawaniem mięśniaków macicy, lecz nie wyczerpują one jednak całego spektrum stanów pośrednich, często nakładających się wzajemnie na siebie.

Metody medycyny chińskiej są skuteczną formą terapii prowadzącą do zmniejszenia lub wyeliminowania mięśniaków macicy

Leczenie mięśniaków macicy medycyną chińską

 Jak widzisz trudno jest dawać gotowe przepisy ziołowe, czy porady dietetyczne będące rozwiązaniem problemów z mięśniakami, gdyż wynikają one z różnych przyczyn. Nie będę tu przytaczać składników ziołowych, gdyż zbyt często widziałam i sama doświadczyłam skutków źle prowadzonego poruszania np. krwi, które wyczerpywało niepotrzebnie organizm prowadząc do dalszych zaburzeń.

Terapia zazwyczaj wymaga połączenia akupunktury i ziołolecznictwa. Zabiegi mają na celu usunięcie zastojów, zmiękczenie twardości i rozproszenie mas, regulację Qi i krążenia krwi oraz zmniejszenie bólu. Mięśniaki są zależne od poziomu estrogenu i progesteronu, dlatego terapia skupia się również na regulacji i równoważeniu hormonów.

mięśniaki- medycyna chińska

Profilaktyka mięśniaków macicy

Profilaktyka mięśniaków macicy powinna zacząć się w jak najmłodszym wieku, gdyż ich powstawanie to proces, który nierzadko trwa latami i jest efektem zaburzenia energetyki organizmu.

W medycynie zachodniej uważa się, że mięśniaki rozwijają się pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenów w organizmie, zaleca się więc pokarmy, które nie będą dodatkowo go stymulować. Niektórzy sugerują ograniczenie spożycia roślin zawierających fitoestrogeny. Co ciekawe badania naukowe nie potwierdzają zależności miedzy ich spożyciem, a powstawaniem mięśniaków, endometriozy czy guzów piersi. Przeciwnie w krajach o wysokim poziomie spożycia produktów sojowych rak piersi występuje dużo rzadziej niż w krajach zachodnich. Produkty roślinne zawierające fitoestrogeny są jednymi z kluczowych składników w diecie kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Bać się ich powinny jedynie mężczyźni. Dużo groźniejsza zdaniem, niektórych ekspertów, jest ekspozycja na estrogeny zawarte w wodzie oraz estrogenopodobne substancje wchodzące w skład plastiku czy pestycydów.

Czy zjadanie soi może być dobrą profilaktyką mięśniaków macicy? Jak zapewne moi czytelnicy zdążyli się zorientować z poprzednich artykułów, nic w medycynie chińskiej nie jest dla każdego. Produkty sojowe, tak jak najczęściej jadane tofu, są zimne termicznie i nie będą wskazane dla kobiet z Niedoborem Qi Śledziony i nagromadzeniem Zimna. Co więc może zrobić każda z nas?

 

  • Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia – pamiętaj, że to co się nie rusza ulega zastojowi, a z czasem kondensacji. Regularne ćwiczenia będą zapobiegać zastojowi energii oraz wilgoci w miednicy
  • Dbaj o odpowiednią wagę ciała – nadmiar komórek tłuszczowych (adipocytów) zwiększa dominację estrogenów w organizmie
  • Unikaj spożywania zimnych pokarmów- zwłaszcza podczas miesiączki – 3 ciepłe, lekkostrawne posiłki w ciągu dnia, to najlepsza profilaktyka wszelkich chorób
  • Nie siadaj na zimnym – tak jak radziły jeszcze nasze babki – mądrość ludowa wywodzi się zawsze z wiedzy opartej na wielowiekowym doświadczeniu
  • Rozważ alternatywne do antykoncepcji hormonalnej metody antykoncepcji
  • Unikaj mięsa poddanego „terapii hormonalnej” – wiem, to chyba najtrudniejszy „punkt programu”. Jeśli jednak będziesz jadła mniej mięsa, zwiększy to miejsce na roślinne źródła białka
  • Regularnie odpoczywaj
  • Zadbaj o swoje emocje – to główna przyczyna najbardziej poważnych schorzeń, w szczególności u kobiet.

Zapisz się to zamkniętej grupy wyłącznie dla kobiet i dowiedz się więcej na temat dotyczących nas problemów zdrowotnych oraz sposobów ich rozwiązywania: https://www.facebook.com/groups/chorobykobiecemedycynachinska/

 

OSTATNIE WPISY NA BLOGU

Blog
0 0 votes Article Rating [...]
0 0 votes
Article Rating
Może Cię również zainteresować
Nie każdy wie, że to Chińczycy wynaleźli szczepienia. Dlaczego zatem…

Zapisz się na mój newsletter

Dziękuje. Zapisałeś się właśnie na mój newsletter!

Share This