Łzy hioba (Semen Coicis) – Na katar, kaszel, stawy i trądzik

Katarzyna Tyczyńska
Certyfikowana naturopatka,Terapeutka Medycyny Chińskiej, wykładowca
Na zachodzie głównym skojarzeniem jakie przychodzi Ci na myśl myśląc o medycynie to to, jak radzić sobie z chorobą. Medycyna zachodnia leczy choroby zaś Tradycyjna Medycyna Chińska skupia się na osiąganiu zdrowia, dobrego samopoczucia oraz harmonii w naszym życiu.
Legenda głosi, że biblijny Hiob, poddany ciężkiej próbie – utracie majątku, rodziny i wszystkiego, co mu drogie, nie poddał się i nie zaparł wiary w Boga. Płakał jednak nad swym losem. Jego łzy nie zostały zmarnowane, gdyż gdy spadły na ziemię zdarzył się cud. Zmieniły się w nasiona, które wykiełkowały i wyrosły w wysoką i bujną trawę. Trawa ta wydała następnie nasiono przypominające łzy, które tak obficie wylewał Hiob. Stały się one nie tylko materiałem do wyrobu koralików, różańców i bransoletek, ale także cennym surowcem leczniczym, a także spożywczym.

W krajach azjatyckich nasiona łzawicy ogrodowej są dostępne w postaci suszonej i gotowane jak kasza, w smaku przypominająca nieco kaszę jęczmienną. W Korei popularny jest gęsty napój, wytwarzany ze sproszkowanego ziarna o nazwie yulmu cha, czyli „herbata łez Hioba”. W Chinach pije się natomiast napój yi ren jiang, powstały po ugotowaniu nasion w wodzie. Ciecz zwykle odcedza się i słodzi słodem lub cukrem.
Choć nasiona łzawicy ogrodowej działają łagodnie, mogą w skuteczny sposób zapobiegać i wspomagać leczenie wielu poważnych schorzeń. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest to zioło zaliczane do kategorii substancji usuwających Wilgoć, która jest podłożem do powstawania wielu chorób, od katarów poprzez otyłość, na nowotworach kończąc. Ma ono również zdolność poprawiania trawienia, które jest podstawą zachowania w równowadze wszystkich aspektów dobrego zdrowia. Świetnie sprawdzi się we wspomaganiu leczenia chorób dietozależnych.
“W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest to zioło zaliczane do kategorii substancji usuwających Wilgoć, która jest podłożem do powstawania wielu chorób, od katarów poprzez otyłość, na nowotworach kończąc.”
Zapobieganie chorobom sercowo – naczyniowym
Spożywanie 50 – 100 gramów nasion łzawicy ogrodowej dziennie, może obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz zapobiec hiperlipidemii, nadciśnieniu, udarowi, chorobom sercowo-naczyniowym i chorobom serca. Zioło to zmniejsza wchłanianie jelitowe tłuszczu, obniżając również poziom cukru we krwi.

Ból i opuchnięcie stawów
Semen coicis może być wykorzystywane w przypadku leczenia niektórych odmian zapalenia stawów. Zioło będzie wspomagało leczenie obrzęków, poprawiało ruchomość oraz wpływało na likwidację przykurczów ścięgien i mięśni.
Wspomaganie leczenia trądziku
Z racji tego, że łzy hioba usuwają Wilgoć, która jest podłożem powstawania zmian trądzikowych, wprowadzenie do diety tych cennych ziaren będzie wspomagało usuwanie krostek, ropni, czyraków. Należy pić w tym celu płyn powstały po gotowaniu ziaren. Zioło to ma lekko chłodną naturę, więc dodatkowo będzie działało przeciwzapalnie. Przy dłuższym stosowaniu pomoże również ujednolicić cerę.
Działanie moczopędne
Nasiona łzawicy ogrodowej działają moczopędnie, dlatego przydatne będą przy schorzeniach nerek i pęcherza moczowego o podłoży zapalnym. Są również niezwykle skuteczne w przypadku zatrzymywania wody w organizmie i puchnięciu tkanek np. nóg. Właściwość ta, w połączeniu ze zdolnością do wspomagania działania układu pokarmowego, będą również przydatne przy odchudzaniu.
Na raka
Współczesna nauka potwierdza, że ekstrakty z nasion łzawicy ogrodowej wpływają nie tylko profilaktycznie na powstawanie nowotworów, lecz także są w stanie zahamowań rozwój już zmutowanych komórek. Nie jest to produkt silnie działający i nie zastąpi innych antynowotworowych „kombajnów” ziołowych, ale stanowi świetną profilaktykę raka, otyłości oraz chorób dietozależnych.
Dla dzieci
Nasiona łzawicy ogrodowej są polecane dzieciom. Mają neutralny, łagodny smak i można je spożywać, jako dodatek do zupy lub podawać do picia w postaci wywaru powstałego po ugotowaniu ziaren. Z racji nie do końca wykształconych funkcji układu trawiennego maluchy są szczególnie narażone na powstawanie chorób i gromadzenie śluzu – łzy hioba będą skutecznie temu przeciwdziałać.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Badania naukowe potwierdzają, że Semen coicis wpływają na poprawę flory jelitowej np. w przebiegu takich chorób jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, w szczególności w połączeniu z żeń-szeniem.
Dawkowanie – od 9. do 30.g suchych ziaren dziennie. W przypadku kobiet w ciąży należy zachować ostrożność.
Niektóre zwroty pisane wielka literą oznaczają zwroty zaczerpnięte z terminologii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, których znaczenie należy z nią ściśle wiązać.