KORZEŃ ARCYDZIĘGLA – KOBIECY ŻEŃ-SZEŃ

Katarzyna Tyczyńska
Certyfikowana naturopatka,Terapeutka Medycyny Chińskiej, wykładowca
Większości zielarzy amatorów, arcydzięgiel kojarzy zwykle z rośliną zwaną arcydzięglem anielskim (Angelica archangelica). Nie wszyscy, bowiem wiedzą, że zioło to występuje w 60-ciu odmianach, a kobiecym żeń-szeniem określany jest arcydzięgiel chiński (Angelica sinesis). Wykazują one nieco różne działanie zdrowotne.
Arcydzięgiel chiński należy do rodziny selerowatych, tej samej, do której należą: pietruszka, seler, czy marchew. Podobnie jak nasze rodzime warzywa używany jest w kuchni azjatyckiej jako dodatek np. do zup, tworząc z nich dania, o niezwykłych właściwościach leczniczych. Ma silny, przypominający seler lub lubczyk smak i może je z powodzeniem zastąpić.

Arcydzięgiel
Remedium na anemię
W tradycyjnej medycynie wschodu jest to podstawowy surowiec wykorzystywany do leczenia anemii u kobiet. Niski poziom hemoglobiny wiązany jest tam z takimi dolegliwościami jak: bezsenność, szumy uszne, wypadanie włosów, zaniki pamięci, problemami z widzeniem czy bladą, ziemistą cerą. Wykorzystywany jest przy towarzyszących powyższym objawom zaparciach, powlekając jelita oraz ułatwiając wypróżnienia. Znany jest też ze swojego działania uspokajającego.
“W tradycyjnej medycynie wschodu jest to podstawowy surowiec wykorzystywany do leczenia anemii u kobiet.”
Menopauza i bóle menstruacyjne
W medycynie naturalnej arcydzięgiel chiński, powszechnie stosowany jest do łagodzenia objawów menopauzy oraz zaburzeń miesiączkowania, wiążących się z bólami w podbrzuszu. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wpływa on na produkcję estrogenów. Takie same działanie zostało potwierdzone empirycznie na ludziach. Istnieją dowody na to, że przyjmowanie go w połączeniu z innymi ziołami może pomóc złagodzić uderzenia gorąca u kobiet przechodzących menopauzę, a także niwelować inne kłopotliwe objawy przekwitania. Jest to również doskonałe remedium na bóle menstruacyjne różnego pochodzenia.
Choroby stawów
Ostatnie badania wykazały, że Angelica sinensis jest skuteczny w leczeniu artretyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów, ze względu na swoje działanie immunomodulujące. Wzmacniane jest ono właściwościami przeciwzakrzepowymi oraz przeciwzapalnymi rośliny.
Jak stosować?
Dla większości z nas kupienie zioła w postaci surowej lub jako suszony korzeń może być trudne (choć ten drugi dostępny jest w niektórych zielarniach). Niektórzy producenci wprowadzili już do swojej oferty sproszkowany ekstrakt w kapsułkach, proszku czy tabletkach, kryje się on pod nazwą Dang Gui lub Dang quai. Sugerowana, bezpieczna dawka do spożycia to: 3- 15 g suszonego zioła dziennie.
Uwaga
Arcydzięgiel chiński wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, dlatego nie powinno łączyć się go z lekami rozrzedzającymi krew. Zioło to nie jest też zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży, ponieważ może powodować krwawienia maciczne. Mimo, tego, że jest to zioło znoszące objawy menopauzy skuteczność terapii uwarunkowana jest precyzyjną diagnozą stanu pacjentki, gdyż u niektórych kobiet może wpłynąć na pogorszenie objawów.
Nalewka na bóle menstruacyjne
20 g arcydzięgla chińskiego (suszony korzeń)
10 g kwiatu krokosza
Arcydzięgiel oraz kwiat krokosza zalać 50 ml alkoholu i odstawić na 48 godzin. Następnie dodać kolejne 100 ml alkoholu. Po 2 dniach nalewka jest gotowa do spożycia.
Przyjmować 30 ml dziennie, w 3 porcjach, zaczynając od dnia owulacji do początku krwawienia.