Bursztyn (Succinum)

Katarzyna Tyczyńska
Certyfikowana naturopatka,Terapeutka Medycyny Chińskiej, wykładowca
Bursztyn, złota pamiątka z wakacji nad polskim morzem, choć ziołem nie jest to zajmuje swoje miejsce w ziołolecznictwie zachodnim, jak również w tradycyjnej medycynie wschodu. Niektóre zastosowania i właściwości są w obu podejściach jednakowe, niektóre jednak zaskakująco różne.
Przed 5000 laty bursztyn pochodził głównie z morza bałtyckiego (obwodu kaliningradzkieo), skąd był importowany do innych krajów świata. Współcześnie bursztyn wykorzystywany jest on głównie do tworzenia nalewek, które pomagać mają na problemy stawowe stawy. Poleca się wcieranie kilku kropel mikstury w nadgarstki oraz bolące miejsca. Pomaga też na bóle brzucha związane z menstruacją. Uważa się, że głównym składnikiem leczniczym jest kwas bursztynowy oraz olej bursztynowy, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco.

Bursztyn
WŁAŚCIWOŚCI USPOKAJAJĄCE
W Medycynie Chińskiej bursztyn jest klasyfikowany jako zioło mające właściwości uspokajania umysłu. Jest skuteczny w łagodzeniu bezsenności, palpitacjach i kołataniach serca. Z tego względu docenią go w szczególności dla kobiet, u których powyższe dolegliwości często powiązane są z ich emocjonalną naturą. Bursztyn mielony na proszek i gotowany w towarzystwie innych ziół, nazywany jest „duszą tygrysa”, co odnosi się do starochińskiego powiedzenia, że dusza tego zwierzęcia po śmierci łączy się z kamieniem (bursztynem) ukrytym w ziemi.
“Współcześnie bursztyn wykorzystywany jest on głównie do tworzenia nalewek, które pomagać mają na problemy stawowe stawy.”
CHOROBY SERCA
W praktyce klinicznej bursztyn najczęściej wykorzystywany jest do wspomagania leczenia problemów układu krążenia np. w chorobie wieńcowej, której często towarzyszą objawy wymienione we wcześniejszym akapicie.
LITOTERAPIA
Również ta dziedzina terapii naturalnych zaleca bursztyn na bole reumatyczne. Noszenie bursztynowej biżuterii na splocie słonecznym działa ponadto regulująco na czakrę serca oraz wspomaga leczenie chorób tarczycy. Wierzono, że kamień działał jak amulet i miał właściwości ochrony przed wszelkimi nieszczęściami.
Bursztyn uważany jest za naturalny jonizator powietrza emitujący jony ujemne, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie m.in. działając odprężająco i regulująco na nasz organizm.
JANTAR W KOSMETYCE
Bursztyn posiada składniki o działaniu antyoksydacyjnym oraz działającym regenerująco na naskórek, dlatego wykorzystywany jest w kosmetyce. Spowalnia starzenie się skóry oraz jest naturalnym filtrem UV. Najlepiej w tej roli sprawdzi się ekstrakt bursztynowy i kwas bursztynowy, które dodatkowo wyrównywały będą koloryt skóry. Składniki te znajdują się w kremach, balsamach oraz kosmetykach do pielęgnacji włosów.
NALEWKA BURSZTYNOWA
Składniki:
- około 50 g niewielkich, nieoszlifowanych bursztynów,
- pół litra spirytusu
Wykonanie:
Kamienie wrzucamy do butelki ze spirytusem. Po około 2 tygodniach nalewka nabierze złocistego koloru i będzie gotowa do użycia.
Należy ją wcierać nią skronie przy bolach głowy lub bolące stawy. Preparat można stosować również wewnętrznie przy problemach z sercem. Należy wtedy rozpuścić 2-3 krople w ½ szklanki wody i stosować 3 razy dziennie.