AKUPUNKTURA KLASYCZNA

Ciało człowieka składa się nie tylko z tkanek i narządów, ale także posiada utkaną sieć kanałów energetycznych, czyli meridianów. Zabieg akupunktury polega na przywracaniu prawidłowego przepływu energii za pomocą igieł. Jej zablokowanie, czy brak harmonii jest przyczyną wszystkich chorób.

Pierwsza księga akupunktury sięga V wieku p.n.e. Wiedza ta była w tamtych czasach przekazywana ustnie, z pokolenia na pokolenie. System meridianów został w szczegółowy sposób spisany w II w n.e. w księdze Huang Di Nei Jing, która jest podstawą dla praktyki akupunktury klasycznej. Opisana jest tam między fizjologia i patologia funkcjonowania organizmu oraz sposoby terapii, które skupiać mają się na medycynie zapobiegawczej i podtrzymaniu długowieczności, zalecając umiar, spokój i nieangażowanie się w problemy doczesnego świata. Pomóc ma to w zachowaniu wewnętrznej esencji oraz Qi (energii). Do XII wieku n.e. w terapii wykorzystywano wszystkie opisane tam kanały energetyczne. Skupiano się nie tylko na 12 meridianach głównych, ale też luo, ścięgnisto-mięśniowych, dywergentnych i cudownych. Po tym czasie zaczął się jednak okres standaryzacji tej starożytnej wiedzy i upraszczania jej. Skupiono się na leczeniu chorób i objawów, a nie całej istoty człowieka. Tak powstało TMC, czyli Tradycyjna Medycyna Chińska, która nauczana jest dzisiaj na Uniwersytetach w Chinach.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach nastąpił powrót to praźródeł Medycyny Chińskiej, za sprawą wybitnych nauczycieli, mistyków podążających klasyczną ścieżką.

Klasyczna Medycyna Chińska oferuje głębsze spojrzenie na całe nasze życie, wykorzystuje wszystkie kanały energetyczne w ciele, z tego względu może być bardziej precyzyjna i skuteczna. Wiedza ta ma swoje zastosowanie w akupunkturze, ziołolecznictwie i innych technikach terapeutycznych.

Mimo, że to system medyczny połączony z filozofią i mistycyzmem, jest on zaskakująco aktualny i praktyczny. Dotyka najgłębszych aspektów życia człowieka, łącząc je w całość. Za pomocą technik wykorzystywanych w Klasycznej Medycynie Chińskiej możemy wpłynąć na wszystkie aspekty naszego życia – materię, umysł, emocje, a niekiedy także historię niesioną rodzinnie przez pokolenia.

Akupunktura – czy to boli?

Technika, której używam (akupunktura jednej igły) ma na celu powodowanie jak najmniejszego dyskomfortu pacjenta. Są jednak punkty akupunkturowe, które są bardziej sensytywne niż inne, w szczególności w patologii. Zwykle jednak po ich nakłuciu klienci czują bardzo dużą ulgę, która rekompensuje im ten chwilowy dyskomfort. Generalnie jednak rzecz biorąc, zabieg akupunktury jest prawie bezbolesny.

Jak długo trwa terapia?

Wszystko zależy do Twojego problemu. Czasami wystarczy jeden zabieg, gdy chodzi np. o rozpoczynającą się infekcję, czyli problem, który trwa stosunkowo krótko. Szkoda, że tacy klienci trafiają do mnie rzadko:) Zwykle zwracają się do mnie osoby, którym nie może pomóc medycyna zachodnia, a ich dolegliwość jest przewlekła lub zaawansowana. W takiej sytuacji, na początku spotykamy się co tydzień, przez ok miesiąc, potem rzadziej. Długość terapii zależy od złożoności problemu, wieku oraz indywidualnej odpowiedzi pacjenta i określana jest indywidualnie.

Akupunktura- jak się ubrać na zabieg? Jak się przygotować?

Musisz wiedzieć, że punkty akupunkturowe znajdują się na całym ciele. Koniecznym więc może okazać się, że będziesz musiała/ł zdjąć niektóre części garderoby. Igły często wbija się w stopy, a nawet w okolicach miejsc intymnych – nie jest to jednak regułą.

Akupunktura – co leczy?

Akupunkturą można „leczyć” wszelkie dolegliwości, od zwykłego przeziębienia po poważne choroby przewlekłe. Metoda ta świetnie wspomaga leczenie konwencjonalne. Nie można jej jednak rozpatrywać takimi samymi kategoriami. W tym wypadku nie patrzymy na wyniki badań, lecz diagnozujemy zaburzenia energetyczne za pomocą analizy pulsu, oględzin języka, szczegółowego wywiadu oraz obserwacji pacjenta. Klasyczna Medycyna Chińska nie posługuje się konkretnymi pojęciami chorób. Twoja dolegliwość zdiagnozowana jako np. choroba Hashimoto, może być wzorcem różnych patologii, które leczy się w zupełnie inny sposób u każdego pacjenta.

Zapisz się na mój newsletter

Dziękuje. Zapisałeś się właśnie na mój newsletter!

Share This